Shenzhen Government Online
Yang Shengjun
Member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People’s Government

Biography

Yang Shengjun, born in December 1962, is a male ethnic Han from Yiyang City, Hunan Province. He started his career in August 1983 and joined the Communist Party of China in June 1984. He attended graduate programs of the Party School of the CPC Central Committee. He holds an Executive Master’s Degree of Business Administration and a Master’s Degree in Law.

1979.09-1983.07

Student majoring in Veterinary Medicine at Hunan Agricultural University

1983.08-1985.12

Cadre and Deputy Head (1984.05) of Zhouwenmiao Township Government, Hanshou County, Hunan Province

1985.12-1987.03

Acting Head and Deputy Head of Weidihu Township Government, Hanshou County, Hunan Province.

1987.03-1992.11

Secretary of the Communist Youth League Committee of Hanshou County, Hunan Province

1992.11-1993.09

Member of the Standing Committee and Head of the Organization Department of Changde Municipal Youth League Committee, Hunan Province (1990.09-1993.09: attended the graduate program of Party Theory and Party Construction in the Party School of the CPC Central Committee)

1993.09-1997.01

Principal Staff Member of the Youth League Affairs Department, Deputy Chief (1994.01) and Chief (1996.03) of the Rights and Interests Department of the Office of Shenzhen Municipal Youth League Committee; Executive Director of Shenzhen Volunteer Union; Director of the Office of Shenzhen Youth Career Development Fund

1997.01-2001.02

Director of the Preparatory Office of Shenzhen Children’s Palace

2001.02-2004.03

Deputy Director General and Member of the Party Leadership Group of the Construction Bureau of Shenzhen Municipality

2004.03-2011.01

Deputy Director General and Deputy Secretary of the Party Leadership Group of the Public Works Bureau of Shenzhen Municipality

2011.01-2015.07

Director General and Secretary of the Party Leadership Group of the Public Works Bureau of Shenzhen Municipality (2009.11-2012.01: attended EMBA program at Peking University)

2015.07-2016.09

Director General and Secretary of the Party Leadership Group of the Housing and Construction Bureau of Shenzhen Municipality

2016.09-2016.10

Member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People’s Government

2016.1-2018.02

Leader of Guangdong Second Poverty Alleviation Workgroup; Deputy Director of Guangdong Provincial Poverty Alleviation and Development Office; Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government; Member of the Standing Committeeof CPC Baise Municipal Committee and Vice Mayor of Baise Municipal People’s Government.

2018.02-2019.12

Leader of Guangdong Second Poverty Alleviation Workgroup; Deputy Director of Guangdong Provincial Poverty Alleviation and Development Office; Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government; Deputy Director and Member ofParty Leadership Group of the Poverty Alleviation and Development Office of Guangxi Zhuang Autonomous Region (2018.09: promoted to the level of the Director General of a Provincial Department)

2019.12-2020.01

Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government, Deputy Director and Member of Party Leadership Group of the Poverty Alleviation and Development Office of Guangxi Zhuang Autonomous Region

2020.01-2020.04

Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government (temporarily)

2020.04-present

Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government

Yang Shengjun serves as a member of the 6thCPC Shenzhen Municipal Committee



-