Shenzhen Government Online
Tao Yongxin
Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government

Responsibilities

Tao Yongxin is responsible for civil affairs, human resources, social security, healthcare, veterans’ affairs,medical security, petition, social organization administration, ethnic and religious affairs, women and children affairs. 

He oversees the work of Municipal Civil Affairs Bureau, Municipal Human Resources and Social Security Bureau, Municipal Health Commission, Municipal Veterans Affairs Bureau, Municipal Healthcare Security Bureau, Municipal Public Complaints and Proposals Bureau, Municipal Social Organizations Administration, Municipal Ethnic and Religious Affairs Bureau, and Municipal Working Committee on Women and Children.

He liaises with Municipal Women’s Federation, Shenzhen Disabled Persons Federation, and the Red Cross Society of China Shenzhen Branch.

Biography

Mr. Tao Yongxin, born in February 1972, is ethnic Han from Liuhe, Jilin Province. He joined the Communist Party of China in June 1992 and started his career in July 1996. He majored in Pedagogical Principles and graduated with a master’s degree in Education from School of Educational Science, Northeast Normal University.

1989.09-1993.07

Student majoring in School Education at Department of Education, Northeast Norman University

1993.09-1996.07

Graduate student majoring in Pedagogical Principles in School of Educational Science, Northeast Normal University

1996.07-2001.01

Teaching Assistant and Deputy Principal Staff Member of General Section, Academic Affairs Office, Shenzhen Party School

2001.01-2002.07

Principal Staff Member of Academic Affairs Office, Shenzhen Party School

2002.07-2003.04

Deputy Director of Legal Teaching and Research Department, Shenzhen Party School

2003.04-2006.01

Deputy Director of Academic Affairs Office, Shenzhen Party School (2004.11-2005.02: attended the 9th training program in Hong Kong organized by the Organization Department of CPC Shenzhen Municipal Committee)

2006.01-2006.10

Deputy Director of General Office, Shenzhen Party School

2006.10-2008.11

Director of General Office, Shenzhen Party School

2008.11-2011.03

Member of the Party Leadership Group and Vice Chairman of Shenzhen Branch, China Council for the Promotion of International Trade (2010.12-2011.12: temporarily worked as Assistant to Mayor of Heyuan Municipal People’s Government and Executive Deputy Director of  Administration of Heyuan High-tech Development Zone)

2011.03-2014.03

Member of the Party Leadership Group and Vice Chairman of Shenzhen Branch, China Council for the Promotion of International Trade

2014.03-2015.08

Secretary of the Party Leadership Group and Chairman of Shenzhen Branch, China Council for the Promotion of International Trade

2015.08-2017.01

Deputy Secretary of CPC Work Committee and Director General of the Administration of Pingshan New District

(2016.11-2017.01: Deputy Leader of Preparatory Team for CPC Pingshan District Committee and Leader of Preparatory Team for Pingshan District Government)

2017.01-2018.06

Deputy Secretary of CPC Pingshan District Committee and District Mayor of Pingshan, Shenzhen

2018.06-2018.09

Secretary of CPC Pingshan District Committee and District Mayor of Pingshan, Shenzhen

2018.09-2021.05

Secretary of CPC Shenzhen Pingshan District Committee

2021.05-2021.08

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government;Secretary of CPC Shenzhen Pingshan District Committee

2021.08-Present

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government

Tao Yongxin serves as a Member of the 7th CPC Shenzhen Municipal Committee.



-