Shenzhen Government Online
Liu Guozhou
Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People's Government; Director General, Party Secretary and Chief Inspector of Shenzhen Municipal Public Security Bureau; First Vice Secretary of Political and Legal Affairs Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

Responsibilities

Liu Guozhou is responsible for public security, coast defense and counter-smuggling. He oversees the work of Municipal Public Security Bureau and Municipal Coast Defense and Counter-Smuggling Office. 

He liaises with Shenzhen Office of China’s State Security Bureau, Shenzhen Garrison Area Command, Shenzhen Detachment of the Armed Police, the Second and Third Duty Detachments of Guangdong Provincial Armed Police Corps, Shenzhen General Station of Immigration Inspection, and the Third Branch of Securities Crime Investigation Bureau of China’s Ministry of Public Security. 

Biography

Liu Guozhou, born in December 1971, is a male ethnic Han from Ren County, Hebei Province. He started his career in July 1995 and joined the Communist Party of China in April 1993. He attended in-service graduate program and obtained a Master’s degree in Management.

1991.09-1995.07

Student majoring in Automobile and Tractors at Vehicle Engineering Department of Peking University of Agricultural Engineering

1995.07-1996.07

Trainee, Babaoshan Police Station, Shijingshan Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

1996.07-1999.06

Staff member,Babaoshan Police Station, Shijingshan Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

1999.06-2000.04

Deputy Head,Babaoshan Police Station, Shijingshan Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

2000.04-2002.04

Deputy Political Commissar, Babaoshan Police Station, Shijingshan Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

2002.04-2003.12

Political Commissar, Babaoshan Police Station, Shijingshan Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

2003.12-2007.04

Head,Babaoshan Police Station, Shijingshan Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

2007.04-2007.12

Deputy Director, Population Administration Division,Beijing Public Security Bureau

2007.12-2010.06

Deputy Director and Consultant, Population Administration Division,Beijing Public Security Bureau (2007.10-2010.01: Studied Administrative Management at School of Public Administration and Policy of Renmin University of China, and obtained a Master’s degree in Management)

2010.06-2013.05

Deputy Director, Railway Construction Public Security Bureau,Beijing Public Security Bureau

2013.05-2016.02

Deputy Director, Service Command Department,Beijing Public Security Bureau

2016.02-2017.01

Director, Organization Division, Political Department ofBeijing Public Security Bureau

2017.01-2017.02

Deputy Director General of Political Department and Director of Organization Division,Beijing Public Security Bureau

2017.02-2017.06

Deputy Party Secretary, Deputy Director General andSecretaryofDisciplineInspectionCommittee of Political Department, Director of Organization Division, Beijing Public Security Bureau

2017.06-2019.07

Deputy Head of Xicheng District Government of Beijing; Director General and Party Secretary of Xicheng Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

2019.07-2020.03

Deputy Director General and Member of the Party Committee of Beijing Public Security Bureau; Deputy Head of Xicheng District Government; Director General and Party Secretary of Xicheng Sub-bureau, Beijing Public Security Bureau

2020.03-2020.07

Deputy Director General and Member of the Party Committee of Beijing Public Security Bureau

2020.07-2020.08

Candidate for Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government; Candidate for Director General, Party Secretary and Chief Inspector of Shenzhen Municipal Public Security Bureau;First Vice Secretary of Political and Legal Affairs Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee

2020.08-present

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of the Shenzhen Municipal People's Government; Director General, Party Secretary and Chief Inspector of Shenzhen Municipal Public Security Bureau; First Vice Secretary of Political and Legal Affairs Committee of the CPC Shenzhen Municipal Committee



-