Shenzhen Government Online
Ai Xuefeng
Member of the Standing Committee of CPC Shenzhen Municipal Committee; Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People's Government

Responsibilities

Ai Xuefeng is responsible for commerce, finance, port affairs, foreign affairs, Hong Kong and Macao affairs, overseas Chinese affairs, Taiwan affairs and trade promotion.

He oversees the work of Municipal Commerce Bureau, Municipal Local Financial Regulatory Bureau, Municipal Office of Port of Entry and Exit, Municipal Foreign Affairs Office, Municipal Hong Kong and Macao Affairs Office, Municipal Overseas Chinese Affairs Office, Municipal Taiwan Affairs Office and CCPIT Shenzhen.

He liaises with Shenzhen Customs District, MOFCOM Special Commissioner’s Office in Shenzhen, People’s Bank of China Shenzhen Central Sub-branch, China Banking and Insurance Regulatory Commission Shenzhen Office, China Securities Regulatory Commission Shenzhen Office, Shenzhen Stock Exchange, and Central Government-owned financial institutions based in Shenzhen.

Biography

Mr. Ai Xuefeng, born in August 1965, is ethnic Han from Anlu, Hubei Province. He joined the Communist Party of China in December 1984 and began his career in August 1987. He graduated from Graduate School of the People’s Bank of China majoring in Monetary Banking with a master’s degree in Economics.

1983.09-1987.07

Student majoring in Computer Science at Department of Computer Science and Engineering, Northeastern University of Technology

1987.08-1989.09

Assistant Engineer at Liaoning Printing Research Institute

1989.09-1992.02

Postgraduate student majoring in Monetary Banking at Graduate School of the People’s Bank of China

1992.02-1992.05

Cadre at China Construction Bank Headquarters

1992.05-1995.12

Deputy Principal Staff Member at Department 1, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

1995.12-1998.10

Deputy Director at Department of Hong Kong Economic Affairs, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

1998.10-2001.12

Deputy Director General of Department of Hong Kong Economic Affairs, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

2001.12-2004.03

Deputy Director General of Department of Policy Research, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

2004.03-2010.11

Director General of Department of Policy Research, Hong Kong and Macao Affairs Office of the State Council

2010.11-2011.02

Deputy Secretary of CPC Shaoguan Municipal Committee;

Acting Mayor of Shaoguan Municipal People’s Government

2011.02-2015.04

Deputy Secretary of CPC Shaoguan Municipal Committee;

Mayor of Shaoguan Municipal People’s Government

2015.04-2021.04

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government

2021.04-Present

Member of the Standing Committee of CPC Shenzhen Municipal Committee;

Vice Mayor and Member of the Party Leadership Group of Shenzhen Municipal People’s Government

-